General Purpose Inductor, 0.01uH, 2%, 1 Element, Air-Core, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Murata |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | AIR |
| DC Resistance | 0.03 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.01 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Maximum rated current | 1.32 A |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Tolerance | 2% |