Microcontroller, 8-Bit, MROM, 6800 CPU, 3MHz, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | QCCJ, LDCC44,.7SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| CPU series | 6800 |
| maximum clock frequency | 12 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 16.5862 mm |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 192 |
| rom(word) | 4096 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| speed | 3 MHz |
| Maximum slew rate | 27 mA |
| Maximum supply voltage | 5 V |
| Minimum supply voltage | 5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 16.5862 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| MC68HC11D3FN1 | MC68HC711E9FN3 | MC68L11D0P2 | |
|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 6800 CPU, 3MHz, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, UVPROM, 6800 CPU, 3MHz, CMOS, PQCC52 | Microcontroller, 8-Bit, 6800 CPU, 2MHz, CMOS |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| bit size | 8 | 8 | 8 |
| CPU series | 6800 | 6800 | 6800 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | QCCJ | DIP |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ | LDCC52,.8SQ | DIP(UNSPEC) |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 192 | 512 | 192 |
| rom(word) | 4096 | 12288 | - |
| speed | 3 MHz | 3 MHz | 2 MHz |
| surface mount | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | QUAD | QUAD | DUAL |
| package instruction | QCCJ, LDCC44,.7SQ | - | DIP, DIP(UNSPEC) |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J52 | - |
| Number of terminals | 44 | 52 | - |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | - |
| ROM programmability | MROM | UVPROM | - |
| Maximum slew rate | 27 mA | - | 27 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | - |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | - |