Buffer, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 9.9 mm |
| Logic integrated circuit type | BUFFER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 200 ns |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |

| CD4010BMTE4 | CD4010BMTG4 | CD4009UBPWRG4 | CD4010BPWE4 | CD4010BPWRE4 | CD4010BNSRE4 | CD4009UBMTG4 | CD4009UBMTE4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Buffer, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16 | Buffer, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16 | Inverter, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, TSSOP-16 | Buffer, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, TSSOP-16 | Buffer, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, TSSOP-16 | Buffer, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, SOP-16 | Inverter, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16 | Inverter, 4000/14000/40000 Series, 6-Func, 1-Input, CMOS, PDSO16, GREEN, PLASTIC, MS-012AC, SOIC-16 |
| package instruction | SOP, | SOP, | TSSOP, | TSSOP, | TSSOP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 9.9 mm | 9.9 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 10.2 mm | 9.9 mm | 9.9 mm |
| Logic integrated circuit type | BUFFER | BUFFER | INVERTER | BUFFER | BUFFER | BUFFER | INVERTER | INVERTER |
| Number of functions | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of entries | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 200 ns | 200 ns | 140 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 140 ns | 140 ns |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 2 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 5.3 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |