
Single Color LED, Brilliant Red, Water Clear, T-3/4, 1.9mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | EVERLIGHT |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | BRILLIANT RED |
| color@wavelength | Orange-Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A |
| Maximum forward voltage | 2.4 V |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 820.0 mcd |
| Installation features | AXIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 2.7 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 632 nm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | ROUND |
| size | 1.9 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-3/4 |
| perspective | 25 deg |

,* .# ! !(+.,%)(!(+- #.
<8 !&=85>8./!?!(84/.!>=84 $ 84 -!8<
==&8=&>=
==&=AA8=&=8=&=>=
---2)* .#%"