Mixer Diode, Very High Frequency to Ultra High Frequency, Silicon, TO-236AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | R-PDSO-G3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum diode capacitance | 1.5 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY |
| JEDEC-95 code | TO-236AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum power dissipation | 0.2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| MMBD301LT3 | MBD301RL1 | MBD301RLRE | MBD301ZL1 | MBD301RLRF | MBD301RL | MBD301RLRM | MBD301RLRP | MBD301RLRB | MBD301RLRA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Mixer Diode, Very High Frequency to Ultra High Frequency, Silicon, TO-236AB | SILICON, UHF BAND, MIXER DIODE, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | SILICON, VHF-UHF BAND, MIXER DIODE, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | Mixer Diode, Ultra High Frequency, Silicon, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | SILICON, VHF-UHF BAND, MIXER DIODE, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | SILICON, UHF BAND, MIXER DIODE, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | SILICON, VHF-UHF BAND, MIXER DIODE, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | SILICON, VHF-UHF BAND, MIXER DIODE, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | Mixer Diode, Very High Frequency to Ultra High Frequency, Silicon, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN | SILICON, VHF-UHF BAND, MIXER DIODE, TO-92, PLASTIC, CASE 182-02, TO-226AC, 2 PIN |
| package instruction | R-PDSO-G3 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum diode capacitance | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF | 1.5 pF |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE | MIXER DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY | ULTRA HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY | ULTRA HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY | ULTRA HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY |
| JEDEC-95 code | TO-236AB | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 | O-PBCY-T2 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | SMALL OUTLINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Maximum power dissipation | 0.2 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W | 0.28 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maker | Motorola ( NXP ) | - | - | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | 125 °C | - | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | - | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Parts packaging code | - | TO-92 | TO-92 | - | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | - | TO-92 |
| Contacts | - | 2 | 3 | - | 3 | 2 | 3 | 3 | - | 3 |
| Manufacturer packaging code | - | CASE 182-02 | CASE 182-02 | - | CASE 182-02 | CASE 182-02 | CASE 182-02 | CASE 182-02 | - | CASE 182-02 |
| Minimum breakdown voltage | - | - | 30 V | - | 30 V | - | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Maximum forward voltage (VF) | - | - | 0.6 V | - | 0.6 V | - | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V | 0.6 V |
| Maximum reverse current | - | - | 0.2 µA | - | 0.2 µA | - | 0.2 µA | 0.2 µA | 0.2 µA | 0.2 µA |