Standard SRAM, 32KX8, 20ns, CMOS, PDSO28, 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | SOJ |
| package instruction | 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-28 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 20 ns |
| Other features | AUTOMATIC POWER-DOWN |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-J28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 17.907 mm |
| memory density | 262144 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 32768 words |
| character code | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 32KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ |
| Encapsulate equivalent code | SOJ28,.34 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.556 mm |
| Maximum standby current | 0.01 A |
| Minimum standby current | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.15 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 7.5 mm |
| CY7C199-20VCT | CY7C199-12VCT | 262XR104A | CY7C199L-10ZCT | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 32KX8, 20ns, CMOS, PDSO28, 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-28 | Standard SRAM, 32KX8, 12ns, CMOS, PDSO28, 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-28 | Trimmer, Conductive Plastic, 0.15W, 100000ohm, 350V, 10% +/-Tol, 3717, ROHS COMPLIANT | Standard SRAM, 32KX8, 10ns, CMOS, PDSO28, TSOP-28 |
| package instruction | 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-28 | 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-28 | ROHS COMPLIANT | TSOP1, |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | compliant | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 3 | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 100 °C | 70 °C |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | PCB Mount | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE |
| surface mount | YES | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CONDUCTIVE PLASTIC | CMOS |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | conform to | - |
| Maker | Cypress Semiconductor | Cypress Semiconductor | - | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | SOJ | SOJ | - | TSOP |
| Contacts | 28 | 28 | - | 28 |
| Maximum access time | 20 ns | 12 ns | - | 10 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-J28 | R-PDSO-J28 | - | R-PDSO-G28 |
| length | 17.907 mm | 17.907 mm | - | 11.8 mm |
| memory density | 262144 bit | 262144 bit | - | 262144 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | - | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | - | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | - | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | - | 1 |
| word count | 32768 words | 32768 words | - | 32768 words |
| character code | 32000 | 32000 | - | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | - | ASYNCHRONOUS |
| organize | 32KX8 | 32KX8 | - | 32KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | - | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | - | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ | SOJ | - | TSOP1 |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | - | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.556 mm | 3.556 mm | - | 1.2 mm |
| Minimum standby current | 4.5 V | 4.5 V | - | 2 V |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | - | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | - | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | - | 5 V |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND | J BEND | - | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | - | 0.55 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | - | DUAL |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | - | 8 mm |