Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDIP28, 0.720 INCH, PLASTIC, MODULE, DIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ACCURACY 1 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 10 YEARS DATA RETENTION |
| External data bus width | 8 |
| Information access methods | PARALLEL, DIRECT ADDRESS |
| interrupt capability | N |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 28 |
| Number of timers | |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| shortest time | SECONDS |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Volatile | NO |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| DS1644-15 | DS1644-12 | DS1644L-15 | DS1644L-12 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDIP28, 0.720 INCH, PLASTIC, MODULE, DIP-28 | Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, PDIP28, 0.720 INCH, PLASTIC, MODULE, DIP-28 | Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, LOW PROFILE, MODULE-34 | Real Time Clock, Non-Volatile, 0 Timer(s), CMOS, LOW PROFILE, MODULE-34 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Maxim | Maxim | Maxim | Maxim |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | SOJ-I, MODULE,34LEAD,1.0 | SOJ-I, MODULE,34LEAD,1.0 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | _compli | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | ACCURACY 1 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 10 YEARS DATA RETENTION | ACCURACY 1 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 10 YEARS DATA RETENTION | ACCURACY 1 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 10 YEARS DATA RETENTION | ACCURACY 1 MIN/MONTH @ 25 DEGREE C; 10 YEARS DATA RETENTION |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Information access methods | PARALLEL, DIRECT ADDRESS | PARALLEL, DIRECT ADDRESS | PARALLEL, DIRECT ADDRESS | PARALLEL, DIRECT ADDRESS |
| interrupt capability | N | N | N | N |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-XDSO-U34 | R-XDSO-U34 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 34 | 34 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOJ-I | SOJ-I |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | DIP28,.6 | MODULE,34LEAD,1.0 | MODULE,34LEAD,1.0 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.72 mm | 5.72 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J INVERTED | J INVERTED |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| shortest time | SECONDS | SECONDS | SECONDS | SECONDS |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Volatile | NO | NO | NO | NO |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 21.5265 mm | 21.5265 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | TIMER, REAL TIME CLOCK | TIMER, REAL TIME CLOCK | TIMER, REAL TIME CLOCK | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Parts packaging code | DIP | DIP | MODULE | - |
| Contacts | 28 | 28 | 34 | - |