BU105
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Maximum collector current (IC) | 2.5 A |
| Configuration | Single |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 10 W |
| surface mount | NO |
| Nominal transition frequency (fT) | 7.5 MHz |