Transistor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | North American Philips Discrete Products Div |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 420 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.5 W |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| JC558C | JC558B | JC556 | JC556A | JC558 | JC558A | JC557 | JC557C | JC557A | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, | Transistor, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Configuration | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 420 | 220 | 75 | 125 | 75 | 125 | 75 | 420 | 125 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Polarity/channel type | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |