
Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| package instruction | TSOP5/6,.11,37 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum accuracy (Celsius) | 3.5 Cel |
| body width | 1.6 mm |
| body height | 1.25 mm |
| Body length or diameter | 2.9 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum working current | 0.02 mA |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Maximum output voltage | 1.79 V |
| Minimum output voltage | 1.716 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| power supply | 3 V |
| Sensor/Transducer Type | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.9 V |
| surface mount | YES |
| Termination type | SOLDER |

| BDE0500G-TR | BDE0000G-TR | BDE0100G-TR | BDE1200G-TR | BDE9100G-TR | BDE0300G-TR | BDE9200G-TR | BDE0400G-TR | BDE0200G-TR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 | Analog Voltage Output Sensor, 1.716V Min, 1.79V Max, 3.5Cel, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount, 2.90 X 2.80 MM, 1.25 MM HEIGHT, SSOP-5 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Maximum accuracy (Celsius) | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel | 3.5 Cel |
| body width | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm | 1.6 mm |
| body height | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm | 1.25 mm |
| Body length or diameter | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm | 2.9 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Maximum working current | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Maximum output voltage | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V | 1.79 V |
| Minimum output voltage | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V | 1.716 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| power supply | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V | 2.9 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Maker | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | - | - | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor | ROHM Semiconductor |
| Sensor/Transducer Type | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT | - |