SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, MBCY10, METAL CAN, TO-5, 10 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | TO-5, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-5 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 8 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| LM1496H | LM1596H | LM1496N | LM1496M | |
|---|---|---|---|---|
| Description | SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, MBCY10, METAL CAN, TO-5, 10 PIN | SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, MBCY10, METAL CAN, TO-5, 10 PIN | SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PDIP14, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-14 | SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, PDSO14, 0.150 INCH, PLASTIC, SOP-14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | TO-5, | TO-5, | DIP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT | CONSUMER CIRCUIT | CONSUMER CIRCUIT | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | O-MBCY-W10 | O-MBCY-W10 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 10 | 10 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-5 | TO-5 | DIP | SOP |
| Package shape | ROUND | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 4 mA | 4 mA | 4 mA | 4 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 8 V | 8 V | 8 V | 8 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V | 8 V | 8 V | 8 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |