IC,RF MODULATOR/DEMODULATOR,BIPOLAR,DIP,14PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 12,-8 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| LM1496N/B+ | LM1596H/883B | LM1596H/883C | LM1496N/A+ | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC,RF MODULATOR/DEMODULATOR,BIPOLAR,DIP,14PIN,PLASTIC | IC SPECIALTY CONSUMER CIRCUIT, MBCY10, METAL CAN, TO-5, 10 PIN, Consumer IC:Other | IC,RF MODULATOR/DEMODULATOR,BIPOLAR,CAN,10PIN,METAL | IC,RF MODULATOR/DEMODULATOR,BIPOLAR,DIP,14PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | O-MBCY-W10 | O-MBCY-W10 | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 14 | 10 | 10 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | METAL | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | BOTTOM | BOTTOM | DUAL |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | - | CAN10,.23 | DIP14,.3 |
| power supply | 12,-8 V | - | 12,-8 V | 12,-8 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - |
| surface mount | NO | NO | - | NO |
| technology | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR |