Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SAMSUNG |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-1.5/+-13/3/26 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 13 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SG101AF/883B | Linfinity Microelectronics | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, CDFP10, |
| SG101AF | Linear ( ADI ) | Operational Amplifier |
| LM148J | Raytheon Company | Operational Amplifier, 4 Func, 6000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, |
| LF353N | Motorola ( NXP ) | family OF jfet operational amplifiers |
| LM324J | ST(意法半导体) | QUAD OP-AMP, 9000uV OFFSET-MAX, 1.3MHz BAND WIDTH, CDIP14, CERDIP-14 |
| LM301AN | Motorola ( NXP ) | OP-AMP, 10000uV OFFSET-MAX, 1MHz BAND WIDTH, PDIP8, PLASTIC, DIP-8 |
| OP07J | Calogic | Operational Amplifier, 1 Func, 200uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8 |
| CA324E | Harris | Operational Amplifier, 4 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14 |
| GL324 | SK Hynix(海力士) | Operational Amplifier, 4 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14 |
| LM108H | AMD(超微) | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, MBCY8, HERMETIC SEALED, METAL CAN, TO-99, 8 PIN |