Operational Amplifier, 4 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14, PLASTIC, SO-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | PLASTIC, SO-14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.65 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -16 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal slew rate | 0.6 V/us |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| width | 3.9 mm |