OP-AMP, 50 uV OFFSET-MAX, 65 MHz BAND WIDTH, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.01 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 140 dB |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) |
| Maximum input offset voltage | 50 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.8171 mm |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | YES |
| micropower | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | +-15 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 10 V/us |
| Nominal slew rate | 14 V/us |
| Maximum slew rate | 4.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 65000 kHz |
| Minimum voltage gain | 1500000 |
| broadband | NO |
| width | 7.62 mm |
| LM637BCN | LM637BCJ | LM627CN | LM637AMH | LM627ACJ | LM637CH | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 50 uV OFFSET-MAX, 65 MHz BAND WIDTH, PDIP8 | OP-AMP, 50 uV OFFSET-MAX, 65 MHz BAND WIDTH, CDIP8 | OP-AMP, 100 uV OFFSET-MAX, 14 MHz BAND WIDTH, PDIP8 | OP-AMP, 25 uV OFFSET-MAX, 65 MHz BAND WIDTH, MBCY8 | OP-AMP, 110 uV OFFSET-MAX, 14 MHz BAND WIDTH, CDIP8 | OP-AMP, 100 uV OFFSET-MAX, 65 MHz BAND WIDTH, MBCY8 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | DIP, DIP8,.3 | TO-99, CAN8,.2 | DIP, DIP8,.3 | TO-99, CAN8,.2 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.025 µA | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.025 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.025 µA | 0.01 µA | 0.01 µA | 0.025 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 140 dB | 140 dB | 140 dB | 140 dB | 140 dB | 140 dB |
| frequency compensation | YES (AVCL>=5) | YES (AVCL>=5) | YES | YES (AVCL>=5) | YES | YES (AVCL>=5) |
| Maximum input offset voltage | 50 µV | 50 µV | 100 µV | 25 µV | 110 µV | 100 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-GDIP-T8 | R-PDIP-T8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -55 °C | -25 °C | -25 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | TO-99 | DIP | TO-99 |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIP8,.3 | DIP8,.3 | CAN8,.2 | DIP8,.3 | CAN8,.2 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | ROUND |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum slew rate | 10 V/us | 10 V/us | 3 V/us | 10 V/us | 3 V/us | 10 V/us |
| Nominal slew rate | 14 V/us | 14 V/us | 4.5 V/us | 14 V/us | 4 V/us | 14 V/us |
| Maximum slew rate | 4.5 mA | 4.5 mA | 4.5 mA | 4.5 mA | 4.5 mA | 4.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | MILITARY | OTHER | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 65000 kHz | 65000 kHz | 14000 kHz | 65000 kHz | 14000 kHz | 65000 kHz |
| Minimum voltage gain | 1500000 | 1500000 | 3500000 | 4000000 | 2000000 | 3500000 |
| low-bias | NO | NO | - | NO | - | NO |
| micropower | NO | NO | - | NO | - | NO |
| power | NO | NO | - | NO | - | NO |
| Programmable power | NO | NO | - | NO | - | NO |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | - | 5.08 mm | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | - | 2.54 mm | - |
| broadband | NO | NO | - | NO | - | NO |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | - | 7.62 mm | - |