TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Struthers-Dunn |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | ZERO VOLTAGE CROSSING |
| Configuration | COMPLEX |
| Maximum forward current | 0.08 A |
| Maximum insulation voltage | 4000 V |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 10 A |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | TRIGGER OUTPUT SSR |
| 645RTZ41090-280VAC | 645RTR42590-280VAC | 645RTR44024VAC | 645RTR4404-32VDC | 645RTZ4104-32VDC | 645RTR42524VAC | 645RTR4104-32VDC | 645RTZ4404-32VDC | 645RTR4254-32VDC | 645RTZ4254-32VDC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX | TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 4000 V ISOLATION-MAX |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX |
| Maximum forward current | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A | 0.08 A |
| Maximum insulation voltage | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V | 4000 V |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum on-state current | 10 A | 25 A | 40 A | 40 A | 10 A | 25 A | 10 A | 40 A | 25 A | 25 A |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Optoelectronic device types | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR | TRIGGER OUTPUT SSR |
| Maker | Struthers-Dunn | - | - | Struthers-Dunn | Struthers-Dunn | Struthers-Dunn | Struthers-Dunn | Struthers-Dunn | Struthers-Dunn | Struthers-Dunn |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |