
4-Channel Automotive Digital Amplifiers 64-HTQFP -40 to 105
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | HTQFP, TQFP64,.63SQ,32 |
| Contacts | 64 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 32 dB |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 14 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of channels | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Nominal output power | 116 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HTQFP |
| Encapsulate equivalent code | TQFP64,.63SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 14.4 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum slew rate | 300 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 22 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 14 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| TAS5414ATPHDQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4 Channel Auto Amp |
| TAS5414ATPHDMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4 Channel Auto Amp |
| TAS5414ATPHDRMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4 Channel Auto Amp |
| TAS5414ATPHDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers |
| TAS5414ATPHDMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414ATPHDRQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4 Channel Auto Amp |
| TAS5414ATPHDRMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414BTDKDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 36-HSSOP -40 to 105 |
| TAS5414CTPHDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 28-W Automotive Analog Single-Ended Input 4-Channel Class-D Amp with Load Dump Protection 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414CTPHD | Texas Instruments(德州仪器) | 28-W Automotive Analog Single-Ended Input 4-Channel Class-D Amp with Load Dump Protection 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414BTPHDQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414CTPHDR | Texas Instruments(德州仪器) | 28-W Automotive Analog Single-Ended Input 4-Channel Class-D Amp with Load Dump Protection 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414BTPHDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 64-HTQFP -40 to 105 |
| TAS5414ATDKDRMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amps |
| TAS5414TDKDMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp |
| TAS5414ATDKDMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 36-HSSOP -40 to 105 |
| TAS5414TDKDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp |
| TAS5414TDKDRMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp |
| TAS5414ATDKDMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 36-HSSOP -40 to 105 |
| TAS5414ATDKDRMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifiers 36-HSSOP -40 to 105 |