
Toggle Switch, DPDT, On-off-on, Horizontal, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Bat Actuator, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | NDK |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Actuator angle | 26 deg |
| Executor completed | NICKEL |
| Actuator length | 0.394 inch |
| Actuator material | BRASS |
| Actuator type | TOGGLE BAT |
| Other features | CAP COLOR- WHITE |
| body width | 8.7884 mm |
| body height | 27.2034 mm |
| Body length or diameter | 8.7884 mm |
| Nozzle length | 0.138 inch |
| Casing type | UNTHREADED |
| center contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Center contact plating | GOLD |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 0.4VA@28VDC |
| Contact function | ON-OFF-ON |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| contact time | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD |
| Insulation resistance | 500000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYAMIDE |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | B |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| PCB hole count | 6 |
| seal | EPOXY |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | DPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Terminal length | 0.122 inch |
| Terminal material | COPPER ALLOY |
| Termination type | SOLDER |