
Single-Ended Multiplexer, 3 Func, 2 Channel, CMOS, PDSO16, FP-16DA
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.06 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 3 |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 13 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 180 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 2/6 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.2 mm |
| Maximum signal current | 0.025 A |
| Maximum supply current (Isup) | 0.04 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 30 ns |
| Maximum connection time | 30 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.5 mm |

| HD74HC4053FP | HD74HC4052FP | HD74HC4052RP | HD74HC4053RP | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single-Ended Multiplexer, 3 Func, 2 Channel, CMOS, PDSO16, FP-16DA | Differential Multiplexer, 2 Func, 4 Channel, CMOS, PDSO16, FP-16DA | Differential Multiplexer, 2 Func, 4 Channel, CMOS, PDSO16, FP-16DN | Single-Ended Multiplexer, 3 Func, 2 Channel, CMOS, PDSO16, FP-16DN |
| Maker | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP16,.3 | SOP, SOP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | SOP, SOP16,.25 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 |
| length | 10.06 mm | 10.06 mm | 9.9 mm | 9.9 mm |
| Number of channels | 2 | 4 | 4 | 2 |
| Number of functions | 3 | 2 | 2 | 3 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Nominal off-state isolation | 50 dB | 50 dB | 50 dB | 50 dB |
| On-state resistance matching specifications | 13 Ω | 13 Ω | 13 Ω | 13 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω | 180 Ω |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.3 | SOP16,.3 | SOP16,.25 | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V | 2/6 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.2 mm | 2.2 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| Maximum signal current | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.025 A |
| Maximum supply current (Isup) | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA | 0.04 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Maximum disconnect time | 30 ns | 30 ns | 30 ns | 30 ns |
| Maximum connection time | 30 ns | 30 ns | 30 ns | 30 ns |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 5.5 mm | 5.5 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |