
Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP 0 to 70
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP14,.25 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 12 weeks |
| Samacsys Descripti | Precision Amplifiers Quad Mcrpwr R-to-R Input/Output Op Am |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.005 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.005 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.00045 µA |
| Maximum input offset voltage | 1500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 5 mm |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TUBE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | +-1.35/+-3/2.7/6 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| minimum slew rate | 0.02 V/us |
| Nominal slew rate | 0.11 V/us |
| Maximum slew rate | 0.042 mA |
| Supply voltage upper limit | 7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 220 kHz |
| Minimum voltage gain | 63095 |
| broadband | NO |
| width | 4.4 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| TLV2454CPWR | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP 0 to 70 |
| TLV2454CPWRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP 0 to 70 |
| TLV2454CPWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Quad MicroPwr Rail- To-Rail Input/Output |
| TLV2454AIPWR | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP -40 to 125 |
| TLV2454IPWR | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP -40 to 125 |
| TLV2454IPW | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP -40 to 125 |
| TLV2454AIPW | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP |
| TLV2454IPW | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 0.2MHz BAND WIDTH, PDSO14, GREEN, PLASTIC, TSSOP-14 |
| TLV2454AIPW | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 1300uV OFFSET-MAX, 0.2MHz BAND WIDTH, PDSO14, GREEN, PLASTIC, TSSOP-14 |
| TLV2454IPWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Quad Mcrpwr R-to-R Input/Output Op Amp |
| TLV2454AIPWRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP -40 to 125 |
| TLV2454AIPWLE | Texas Instruments(德州仪器) | QUAD OP-AMP, 1300uV OFFSET-MAX, 0.2MHz BAND WIDTH, PDSO14, PLASTIC, TSSOP-14 |
| TLV2454AIPWG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP |
| TLV2454IPWRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Micropower Rail-To-Rail Input/Output Op Amp 14-TSSOP -40 to 125 |