Mechanical Tuned DRO, 12000MHz Nom,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MACOM |
| Reach Compliance Code | compliant |
| frequency stability | 400% |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| offset frequency | 10 kHz |
| Nominal operating frequency | 12000 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | MECHANICAL TUNED DRO OSCILLATOR |
| Output Power | 10 dBm |
| phase noise | -90 dBc/Hz |
| power change | 2 dB |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| tuning range | 15 MHz |