Continuous Time Filter, 1 Func, Resistor Programmable, Universal, HYBRID, CDIP13, DDIP-16/13
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | DATEL Inc. |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.6 |
| Contacts | 16/13 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Active filter type | CONTINUOUS TIME FILTER |
| Center frequency or cutoff frequency maximum range | 200 kHz |
| Center frequency or cutoff frequency minimum range | 0.000001 kHz |
| JESD-30 code | R-CDIP-T13 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 22.99 mm |
| Maximum negative supply voltage (Vsup) | -18 V |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | -5 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 13 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Order | 2ND |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| poles and zeros | 2 AND 0 |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| response | UNIVERSAL |
| Maximum seat height | 7.09 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 11.5 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 18 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| transfer characteristics | RESISTOR PROGRAMMABLE |
| width | 15.24 mm |