Binary Counter, TTL/H/L Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 3-Bit, Up Direction, TTL, CDFP14,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Signetics |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | DIVIDE BY 2 AND DIVIDE BY 8 FUNCTIONS |
| Counting direction | UP |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-CDFP-F14 |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Number of digits | 3 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Maximum supply current (ICC) | 46 mA |
| propagation delay (tpd) | 135 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| minfmax | 18 MHz |