
Dual 1-Of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-SSOP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SSOP, SSOP16,.25 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Other features | TTL COMPATIBLE MUX/DMUX SWITCH |
| series | CBT/FST/QS/5C/B |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 4.9 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 1 |
| Output times | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TR |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 0.003 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 0.25 ns |
| propagation delay (tpd) | 0.35 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.64 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SN74CBT3253CDBQR | Texas Instruments(德州仪器) | Multiplexer/Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T/R |
| CBT3253DS | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | LC2MOS ±15 V Quad SPST Switch; Package: PDIP; No of Pins: 16; Temperature Range: Commercial |
| SN74CBT3253DBQ | Texas Instruments(德州仪器) | CBT/FST/QS/5C/B SERIES, DUAL 1 LINE TO 4 LINE MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER, TRUE OUTPUT, PDSO16, PLASTIC, SSOP-16 |
| CBT3253DS,118 | Nexperia | CBT3253 - Dual 1-of-4 FET multiplexer/demultiplexer SSOP1 16-Pin |
| CBTS3253DS | NXP(恩智浦) | IC CBT/FST/QS/5C/B SERIES, DUAL 1 LINE TO 4 LINE MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER, TRUE OUTPUT, PDSO16, 3.90 MM, PLASTIC, SOT-519-1, QSOP-16, Multiplexer/Demultiplexer |
| SN74CBT3253DBQRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Multiplexer Switch ICs Octal Buffer/Driver W/3-State Output |
| CBTS3253DS,112 | NXP(恩智浦) | IC 2BIT 1:4 FET MUX/DEMUX 16QSOP |
| SN74CBT3253DBQRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Dual 1-Of-4 FET Multiplexer/Demultiplexer 16-SSOP -40 to 85 |
| CBTS3253DS,118 | NXP(恩智浦) | IC 2BIT 1:4 FET MUX/DEMUX 16SSOP |
| SN74CBT3253CDBQRE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Multiplexer/Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T/R |
| SN74CBT3253CDBQRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Multiplexer/Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SSOP T/R |