
Audio Amplifiers 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | SSOP |
| package instruction | HSSOP, SSOP44,.55 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 32 dB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 |
| length | 15.9 mm |
| Number of channels | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Nominal output power | 116 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP44,.55 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 14.4 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Maximum seat height | 3.9 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 22 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 11 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| TAS5424TDKDRQ1 | TAS5424TDKDQ1G4 | TAS5424TDKDQ1 | TAS5424TDKDRQ1G4 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Audio Amplifiers 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 | Audio Amplifiers 4 Ch Auto Dig Amp | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp | Audio Amplifiers 4 Ch Auto Dig Amp |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | SSOP | SSOP | SSOP | SSOP |
| package instruction | HSSOP, SSOP44,.55 | HSSOP, SSOP44,.55 | HSSOP, SSOP44,.55 | HSSOP, SSOP44,.55 |
| Contacts | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Is Samacsys | N | N | N | N |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 32 dB | 32 dB | 32 dB | 32 dB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 | R-PDSO-G44 | R-PDSO-G44 | R-PDSO-G44 |
| length | 15.9 mm | 15.9 mm | 15.9 mm | 15.9 mm |
| Number of channels | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Nominal output power | 116 W | 116 W | 116 W | 116 W |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HSSOP | HSSOP | HSSOP | HSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SSOP44,.55 | SSOP44,.55 | SSOP44,.55 | SSOP44,.55 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 14.4 V | 14.4 V | 14.4 V | 14.4 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | AEC-Q100 | AEC-Q100 | AEC-Q100 | AEC-Q100 |
| Maximum seat height | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 22 V | 22 V | 22 V | 22 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 8 V | 8 V | 8 V | 8 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 11 mm | 11 mm | 11 mm | 11 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| TAS5424TDKDQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp |
| TAS5424TDKDRQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4 Ch Auto Dig Amp |
| TAS5424TDKDQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4 Ch Auto Dig Amp |
| TAS5424ATDKDQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 |
| TDF8530TH/N2,112 | NXP(恩智浦) | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 100W Class-D Automotive 44-Pin HSOP EP Bulk |
| TAS5424ATDKDRMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 |
| TAS5424ATDKDMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 |
| TAS5424ATDKDRQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 |
| TDF8530TH/N2,118 | NXP(恩智浦) | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 100W Class-D Automotive 44-Pin HSOP EP T/R |
| TAS5424ATDKDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 |
| TDF8530TH | NXP(恩智浦) | IC 100 W, 4 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PDSO44, PLASTIC, SOT1131-1, HSOP-44, Audio/Video Amplifier |
| TAS5424ATPHDRQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | IC 116 W, 4 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PQFP64, PLASTIC, HTQFP-64, Audio/Video Amplifier |
| TAS5424ATPHDRMQ1 | Texas Instruments(德州仪器) | 116W, 4 CHANNEL, AUDIO AMPLIFIER, PQFP64, PLASTIC, HTQFP-64 |
| TAS5424ATDKDQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | 4-Channel Automotive Digital Amplifier 44-HSSOP -40 to 105 |
| TAS5424ATDKDMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp |
| TAS5424ATDKDRMQ1G4 | Texas Instruments(德州仪器) | Audio Amplifiers 4-Ch Auto Dig Amp |
| TDF8530TH/N1,512 | NXP(恩智浦) | SOT1131-1 Package, Standard Marking, Tube Dry Pack |
| TDF8530TH/N1,518 | NXP(恩智浦) | IC AUDIO AMP BTL QUAD AB 44HSOP |