AHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | AHC |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 |
| length | 13.09 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 16.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 6.92 mm |
| SN54AHC373WR | SN54AHC373FKR | SN54AHC373W | SN54AHC373FK | SN74AHC373DGV | SN74AHC373DBLE | SN74AHC373PWLE | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | AHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 | AHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | AHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 | AHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, CC-20 | AHC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, PLASTIC, TVSOP-20 | Octal Transparent D-Type Latches With 3-State Outputs 20-SSOP -40 to 85 | Octal Transparent D-Type Latches With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 85 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP | QFN | DFP | QFN | SOIC | SSOP | TSSOP |
| package instruction | DFP, | QCCN, | DFP, FL20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | TSSOP, TSSOP20,.25,16 | SSOP, SSOP20,.3 | PLASTIC, TSSOP-20 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | not_compliant | not_compliant | unknown | not_compliant | not_compliant |
| series | AHC | - | AHC | AHC | AHC | AHC/VHC/H/U/V | AHC/VHC/H/U/V |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 | - | R-GDFP-F20 | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 13.09 mm | - | 13.09 mm | 8.89 mm | 5 mm | 7.2 mm | 6.5 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | - | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | - | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | - | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DFP | - | DFP | QCCN | TSSOP | SSOP | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | - | FLATPACK | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| propagation delay (tpd) | 16.5 ns | - | 16.5 ns | 16.5 ns | 16.5 ns | 16.5 ns | 16.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 2.03 mm | 1.2 mm | 2 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | - | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | - | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | - | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | FLAT | - | FLAT | NO LEAD | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.4 mm | 0.65 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 6.92 mm | - | 6.92 mm | 8.89 mm | 4.4 mm | 5.3 mm | 4.4 mm |
| Is it Rohs certified? | - | - | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| MaximumI(ol) | - | - | 0.008 A | 0.008 A | - | 0.008 A | 0.008 A |
| Encapsulate equivalent code | - | - | FL20,.3 | LCC20,.35SQ | TSSOP20,.25,16 | SSOP20,.3 | TSSOP20,.25 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | - | - | 2/5.5 V | 2/5.5 V | - | 2/5.5 V | 2/5.5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | - | - | 17 ns | 17 ns | - | 10.5 ns | 10.5 ns |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |