
Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, SSOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | New Japan Radio Co., Ltd.. |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | LSSOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e6 |
| length | 4.4 mm |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm |
| Nominal slew rate | 3.7 V/us |
| Supply voltage upper limit | 7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN BISMUTH |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| width | 3.5 mm |
| NJU7018V(TE1) | 580 | NJU7018M(TE1) | 58113-3 | NJU7018M(TE3) | NJU7018R(TE2) | NJU7018M(T1) | NJU7018M(TE4) | NJU7018M(T2) | NJU7018M(TE2) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, SSOP-8 | High reliability | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, DMP-8 | Extraction Tool | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, VSP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, DMP-8 | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, CMOS, PDSO8, DMP-8 |
| Is it lead-free? | Lead free | - | Lead free | - | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | New Japan Radio Co., Ltd.. | - | New Japan Radio Co., Ltd.. | - | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. | New Japan Radio Co., Ltd.. |
| Parts packaging code | SOIC | - | SOIC | - | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | LSSOP, | - | SOP, | - | SOP, | LSSOP, | SOP, | SOP, | SOP, | SOP, |
| Contacts | 8 | - | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | - | compliant | - | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 65 dB | - | 65 dB | - | 65 dB | 65 dB | 65 dB | 65 dB | 65 dB | 65 dB |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV | - | 10000 µV | - | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | - | S-PDSO-G8 | - | S-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 | S-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e6 | - | e6 | - | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 | e6 |
| length | 4.4 mm | - | 5 mm | - | 5 mm | 2.9 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| Number of functions | 2 | - | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | - | 8 | - | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | - | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP | - | SOP | - | SOP | LSSOP | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | - | SQUARE | - | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | - | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | - | 260 | - | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm | - | 2 mm | - | 2 mm | 1.4 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Nominal slew rate | 3.7 V/us | - | 3.7 V/us | - | 3.7 V/us | 3.7 V/us | 3.7 V/us | 3.7 V/us | 3.7 V/us | 3.7 V/us |
| Supply voltage upper limit | 7 V | - | 7 V | - | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3 V | - | 3 V | - | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| surface mount | YES | - | YES | - | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | - | CMOS | - | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN BISMUTH | - | TIN BISMUTH | - | TIN BISMUTH | TIN BISMUTH | TIN BISMUTH | TIN BISMUTH | TIN BISMUTH | TIN BISMUTH |
| Terminal form | GULL WING | - | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | - | 1.27 mm | - | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz | - | 1000 kHz | - | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz | 1000 kHz |
| width | 3.5 mm | - | 5 mm | - | 5 mm | 2.8 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |