8-BIT, UVPROM, 10MHz, MICROCONTROLLER, CDIP40, WINDOWED, CERAMIC, DIP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | WDIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| CPU series | COP800 |
| maximum clock frequency | 10 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of I/O lines | 36 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | WDIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, WINDOW |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 128 |
| rom(word) | 8192 |
| ROM programmability | UVPROM |
| Maximum seat height | 5.715 mm |
| speed | 10 MHz |
| Maximum slew rate | 21 mA |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |