HCMOS/TTL Output Clock Oscillator, 0.032MHz Min, 17MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vectron International, Inc. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | OPTIONAL SUPPLY VOLTAGE 12V TO 24V; AT CUT CRYSTAL |
| Ageing | 2 PPM/YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 0.03% |
| Frequency Stability - Voltage | 0.5 ppm |
| input power | 2 W |
| Manufacturer's serial number | CO-734 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 17 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.032 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Oscillator type | HCMOS/TTL |
| Output load | 3 TTL, 10 LS TTL, 10 HCMOS |
| Oven power supply voltage | 5V |
| physical size | 38.1mm x 31.75mm x 21.844mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| Preheating power | 6 W |
| Maximum warm-up time | 30 Minute |