Single Color LED, Standard Red, Red Lightly Diffused, 4.7mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | QT Optoelectronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | STANDARD RED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.1 A |
| Lens type | RED LIGHTLY DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 1.5 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5.84 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | ROUND |
| size | 4.7 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 50 deg |