FPGA, 3600 CLBS, 8000 GATES, CPGA181, CERAMIC, PGA-181
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Parts packaging code | PGA |
| package instruction | PGA, |
| Contacts | 181 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | S-CPGA-P181 |
| length | 40.005 mm |
| Configurable number of logic blocks | 3600 |
| Equivalent number of gates | 8000 |
| Number of terminals | 181 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 3600 CLBS, 8000 GATES |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | PGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Programmable logic type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.6 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| width | 40.005 mm |