Regulator, 1 Output, BIPolar,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Alpha Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.35 V |
| Maximum absolute input voltage | 16 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.0165% |
| Maximum load regulation | 0.033% |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -45 °C |
| Maximum output current 1 | 1.5 A |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP3H,.55TB |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum voltage tolerance | 2% |
| AS2715T-3.3 | AS2715T-5 | AS2715T-2.5 | AS2715U-3.3 | AS2715U-2.5 | AS2715U-5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Regulator, 1 Output, BIPolar, | Regulator, 1 Output, BIPolar, | Regulator, 1 Output, BIPolar, | Regulator, 1 Output, BIPolar, | Regulator, 1 Output, BIPolar, | Regulator, 1 Output, BIPolar, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Alpha Semiconductor | Alpha Semiconductor | Alpha Semiconductor | Alpha Semiconductor | Alpha Semiconductor | Alpha Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Adjustability | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.35 V | 0.35 V | 0.35 V | 0.35 V | 0.35 V | 0.35 V |
| Maximum absolute input voltage | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.0165% | 0.025% | 0.0125% | 0.0165% | 0.0125% | 0.025% |
| Maximum load regulation | 0.033% | 0.05% | 0.025% | 0.033% | 0.025% | 0.05% |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -45 °C | -45 °C | -40 °C | -45 °C | -40 °C | -45 °C |
| Maximum output current 1 | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Nominal output voltage 1 | 3.3 V | 5 V | 2.5 V | 3.3 V | 2.5 V | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP3H,.55TB | SMSIP3H,.55TB | SMSIP3H,.55TB | SIP3,.1TB | SIP3,.1TB | SIP3,.1TB |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum voltage tolerance | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% |