Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Goldstar Electron Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 65 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 30 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| GL358A | GL358J | GL358 | GL358D | GL358AD | GL358AJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8, | Operational Amplifier, 2 Func, 9000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8, | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8, |
| Maker | Goldstar Electron Co., Ltd. | Goldstar Electron Co., Ltd. | Goldstar Electron Co., Ltd. | Goldstar Electron Co., Ltd. | Goldstar Electron Co., Ltd. | Goldstar Electron Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.2 µA | 0.5 µA | 0.5 µA | 0.5 µA | 0.2 µA | 0.2 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 65 dB | 65 dB | 65 dB | 65 dB | 65 dB | 65 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 85 dB | 70 dB | 70 dB | 70 dB | 85 dB | 85 dB |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 9000 µV | 5000 µV | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-CDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-CDIP-T8 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V | 32 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | YES | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Minimum voltage gain | 15000 | 15000 | 15000 | 15000 | 15000 | 15000 |