Single Color LED, Red, Water Clear
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | EVERLIGHT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | RED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.04 A |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 17.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1.3 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL 7\" |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| surface mount | YES |
| perspective | 150 deg |
| QTLP282-7.GR | QTLP282-3.GR | QTLP282-3.GB | QTLP282-4.GB | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Red, Water Clear | Single Color LED, Yellow, Water Clear | Single Color LED, Yellow, Water Clear | Single Color LED, Green, Water Clear |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | RED | YELLOW | YELLOW | GREEN |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.04 A | 0.02 A | 0.02 A | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 17.0 mcd | 6.0 mcd | 6.0 mcd | 5.6 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1.3 mm | 1.3 mm | 1.3 mm | 1.3 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL 7\" | TAPE AND REEL 7" | BULK | BULK |
| peak wavelength | 660 nm | 585 nm | 585 nm | 565 nm |
| shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| perspective | 150 deg | 150 deg | 150 deg | 150 deg |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 |