Power Field-Effect Transistor, 10A I(D), 100V, 0.2ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Infineon |
| Parts packaging code | TO-220AB |
| package instruction | IN-LINE, R-PSIP-T3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOGIC LEVEL COMPATIBLE |
| Avalanche Energy Efficiency Rating (Eas) | 59 mJ |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| Minimum drain-source breakdown voltage | 100 V |
| Maximum drain current (ID) | 10 A |
| Maximum drain-source on-resistance | 0.2 Ω |
| FET technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| JESD-30 code | R-PSIP-T3 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Polarity/channel type | N-CHANNEL |
| Maximum pulsed drain current (IDM) | 40 A |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |