Zener Diode, 15V V(Z), 5%, 0.5W,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 30 Ω |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Maximum power dissipation | 0.5 W |
| Nominal reference voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 5 mA |
| BZX55C15T/R | BZX55C5V1T/R | BZX55C8V2T/R | BZX55C24T/R | BZX55C5V6T/R | BZX55C6V2T/R | BZX55C20T/R | BZX55C4V3T/R | BZX55C6V8T/R | BZX55C2V4T/R | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 15V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 5.1V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 8.2V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 24V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 5.6V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 6.2V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 20V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 4.3V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 6.8V V(Z), 5%, 0.5W, | Zener Diode, 2.4V V(Z), 5%, 0.5W, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 30 Ω | 35 Ω | 7 Ω | 80 Ω | 25 Ω | 10 Ω | 55 Ω | 75 Ω | 8 Ω | 85 Ω |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C | 175 °C | 200 °C | 200 °C | 200 °C |
| Maximum power dissipation | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W | 0.5 W |
| Nominal reference voltage | 15 V | 5.1 V | 8.2 V | 24 V | 5.6 V | 6.2 V | 20 V | 4.3 V | 6.8 V | 2.4 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Maker | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | - | - | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) | Philips Semiconductors (NXP Semiconductors N.V.) |