IC,LOGIC GATE,DUAL 4-INPUT NAND,S-TTL,FP,14PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DFP, FL14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-XDFP-F14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 18 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| 74S20FC | 74S20PC | |
|---|---|---|
| Description | IC,LOGIC GATE,DUAL 4-INPUT NAND,S-TTL,FP,14PIN,CERAMIC | IC,LOGIC GATE,DUAL 4-INPUT NAND,S-TTL,DIP,14PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DFP, FL14,.3 | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-XDFP-F14 | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | NAND GATE | NAND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.02 A | 0.02 A |
| Number of terminals | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DFP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | FL14,.3 | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 18 mA | 18 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 5 ns | 5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO | NO |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO |
| technology | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |