QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 4 |
| Input properties | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-485 |
| JESD-30 code | R-GDFP-F16 |
| length | 9.6645 mm |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 2.032 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| maximum transmission delay | 25 ns |
| width | 6.35 mm |
| DS96F174MW/883 | 5962-9076502MFA | DS96F172MW-MIL | DS96F172MW/883 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 | QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 | QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 | QUAD LINE DRIVER, CDFP16, CERAMIC, DFP-16 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP | DFP | DFP | DFP |
| package instruction | DFP, | DFP, | DFP, | DFP, |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | YES | YES | YES | YES |
| Number of drives | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Input properties | STANDARD | STANDARD | STANDARD | STANDARD |
| Interface integrated circuit type | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER | LINE DRIVER |
| Interface standards | EIA-485 | EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 |
| JESD-30 code | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F16 |
| length | 9.6645 mm | 9.6645 mm | 9.6645 mm | 9.6645 mm |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP | DFP | DFP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK |
| Maximum seat height | 2.032 mm | 2.032 mm | 2.032 mm | 2.032 mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| maximum transmission delay | 25 ns | 25 ns | 25 ns | 25 ns |
| width | 6.35 mm | 6.604 mm | 6.604 mm | 6.604 mm |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | - | MIL-STD-883 |