FCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, FL20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | FCT |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns |
| propagation delay (tpd) | 13 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.286 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 6.731 mm |
| 74FCT373FCQR | 74FCT373SCQR | 74FCT373PCQR | 74FCT373FC | 74FCT373LC | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | FCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 | FCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20, SOIC-20 | IC FCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20, PLASTIC, DIP-20, Bus Driver/Transceiver | FCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, FP-20 | FCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP | SOIC | DIP | DFP | QLCC |
| package instruction | DFP, FL20,.3 | SOP, SOP20,.4 | DIP, DIP20,.3 | DFP, FL20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | FCT | FCT | FCT | FCT | FCT |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-GDFP-F20 | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A | 0.048 A |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DFP | SOP | DIP | DFP | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 | SOP20,.4 | DIP20,.3 | FL20,.3 | LCC20,.35SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | SMALL OUTLINE | IN-LINE | FLATPACK | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8.5 ns |
| propagation delay (tpd) | 13 ns | 13 ns | 13 ns | 13 ns | 8.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.286 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.286 mm | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT | GULL WING | THROUGH-HOLE | FLAT | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD |
| width | 6.731 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 6.731 mm | 8.89 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| length | - | 12.8 mm | 24.892 mm | - | 8.89 mm |