Pulse Generator Delay Line, 1-Func, 1-Tap, Complementary Output, TTL, PDIP5, LOW PROFILE, MINI, PLASTIC, MODULE, DIP-8/5
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Engineered Components Co. |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8/5 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TYP. ICC = 45MA; OUTPUT PULSE WIDTH TOL. = 9NS; MAX RISE TIME CAPTURED |
| series | TTL |
| Input frequency maximum value (fmax) | 1.5 MHz |
| JESD-30 code | R-PDIP-P5 |
| length | 12.7 mm |
| Logic integrated circuit type | PULSE GENERATOR DELAY LINE |
| Number of functions | 1 |
| Number of taps/steps | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| programmable delay line | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |