Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO20, FP-20DB
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Control type | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | BCT/FBT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.064 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 31.5 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7 ns |
| propagation delay (tpd) | 7 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| translate | N/A |
| width | 7.5 mm |
| HD74BC645ARP | HD74BC645AFP | HD74BC645AP | HD74BC645AT | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO20, FP-20DB | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO20, FP-20DA | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDIP20, DP-20N | Bus Transceiver, BCT/FBT Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, BICMOS, PDSO20, TTP-20DA |
| Maker | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | DIP | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 | SOP, SOP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | TSSOP, TSSOP20,.25 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Control type | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL | COMMON CONTROL |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT | BCT/FBT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm | 12.6 mm | 24.5 mm | 6.5 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |
| MaximumI(ol) | 0.064 A | 0.064 A | 0.064 A | 0.064 A |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | SOP20,.3 | DIP20,.3 | TSSOP20,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 31.5 mA | 31.5 mA | 31.5 mA | 31.5 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 7 ns | 7 ns | 7 ns | 7 ns |
| propagation delay (tpd) | 7 ns | 7 ns | 7 ns | 7 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.2 mm | 5.08 mm | 1.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| translate | N/A | N/A | N/A | N/A |
| width | 7.5 mm | 5.5 mm | 7.62 mm | 4.4 mm |