F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| SN74F574DW-00R | SN74F574DW-00 | SN74F574N-10 | |
|---|---|---|---|
| Description | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, | SOP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 |
| length | 12.8 mm | 12.8 mm | 24.325 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 10 ns | 10 ns | 10 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm |