AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CDIP14, CERAMIC, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | 4-2-3-2 INPUT |
| series | S |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.56 mm |
| Logic integrated circuit type | AND-OR-INVERT GATE |
| Number of functions | 1 |
| Number of entries | 11 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 8.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |

| SN54S65J | SN54S65FK | SN54S65W | SN54S64W | SNJ54S65W | SNJ54S65J | SNJ54S65FK | SN54S64FK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CQCC20, CERAMIC, QCC-20 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CDFP14, CERAMIC, DFP-14 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CDFP14, CERAMIC, DFP-14 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CDFP14 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CDIP14 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CQCC20 | AND-OR-Invert Gate, S Series, 1-Func, 11-Input, TTL, CQCC20, CERAMIC, QCC-20 |
| Maker | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, | QCCN, | DFP, | DFP, | DFP, | DIP, | QCCN, | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Other features | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT | 4-2-3-2 INPUT |
| series | S | S | S | S | S | S | S | S |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 | S-CQCC-N20 | R-CDFP-F14 | R-CDFP-F14 | R-CDFP-F14 | R-CDIP-T14 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 |
| length | 19.56 mm | 8.89 mm | 9.21 mm | 9.21 mm | 9.21 mm | 19.56 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE | AND-OR-INVERT GATE |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of entries | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Number of terminals | 14 | 20 | 14 | 14 | 14 | 14 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DFP | DFP | DFP | DIP | QCCN | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 8.5 ns | 8.5 ns | 8.5 ns | 5.5 ns | 8.5 ns | 8.5 ns | 8.5 ns | 5.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT | FLAT | FLAT | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 6.29 mm | 6.29 mm | 6.29 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | DFP | DFP | - | - | - | QLCC |
| Contacts | 14 | 20 | 14 | 14 | - | - | - | 20 |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | - | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | - |