Audio Amplifier, 2 Channel(s), 1 Func, BICMOS, PDSO44, PLASTIC, SSOP-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| Parts packaging code | SSOP |
| package instruction | PLASTIC, SSOP-44 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 7000 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 20.8 dB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 25 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| LX1720-02CDBT | LX1720-02CDB | |
|---|---|---|
| Description | Audio Amplifier, 2 Channel(s), 1 Func, BICMOS, PDSO44, PLASTIC, SSOP-44 | Audio Amplifier, 2 Channel(s), 1 Func, BICMOS, PDSO44, PLASTIC, SSOP-44 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Microsemi | Microsemi |
| Parts packaging code | SSOP | SSOP |
| package instruction | PLASTIC, SSOP-44 | PLASTIC, SSOP-44 |
| Contacts | 44 | 44 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Nominal bandwidth | 7000 kHz | 7000 kHz |
| Commercial integrated circuit types | AUDIO AMPLIFIER | AUDIO AMPLIFIER |
| Gain | 20.8 dB | 20.8 dB |
| JESD-30 code | R-PDSO-G44 | R-PDSO-G44 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Number of channels | 2 | 2 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 25 V | 25 V |
| surface mount | YES | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL |