General Purpose Inductor, 2.7uH, 10%, 1 Element, SMD, 1306
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TT Electronics plc |
| package instruction | 1306 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 1306 |
| structure | Shielded |
| DC Resistance | 0.6 Ω |
| Nominal inductance(L) | 2.7 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package height | 1.1 mm |
| Package length | 3.2 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.6 mm |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 30 |
| self resonant frequency | 45 MHz |
| series | BML |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| special characteristics | MULTILAYER |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 10 MHz |
| Tolerance | 10% |