POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maximum operating temperature | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Processing package description | LEAD FREE |
| state | ACTIVE |
| seal | PLASTIC SEALED |
| Coil power | 200 mW |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | SPST |
| Coil resistance | 125 ohm |
| Electrical life | 200000 Cycle(s) |
| Manufacturer Series | FTR-F3 |
| Maximum DC coil current | 0.0400 A |
| Maximum DC coil voltage | 5 V |
| Maximum AC contact current | 5 A |
| Maximum DC contact current | 5 A |
| Maximum AC contact voltage | 250 V |
| Maximum DC contact voltage | 30 V |
| DC coil operating voltage | 3.75 V |
| DC coil release voltage | 0.5000 V |
| width | 7 mm |
| high | 15 mm |
| length or diameter | 20.3 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| operating hours | 10 ms |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 10 ms |
| Terminal type | SOLDER |

| FTR-F3AA018EKS | FTR-F3 | FTR-F3AA012EKS | FTR-F3AA005EKS | FTR-F3AA006EKS | FTR-F3AA009EKS | FTR-F3AA024EKS | FTR-F3_1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | POWER/SIGNAL RELAY, SPST, MOMENTARY, 0.04A (COIL), 5VDC (COIL), 200mW (COIL), 5A (CONTACT), 30VDC (CONTACT), THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| Maximum operating temperature | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel |
| Processing package description | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE | LEAD FREE |
| state | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE |
| seal | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED | PLASTIC SEALED |
| Coil power | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW |
| Relay action | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY |
| Relay function | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| Coil resistance | 125 ohm | 125 ohm | 125 ohm | 125 ohm | 125 ohm | 125 ohm | 125 ohm | 125 ohm |
| Electrical life | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) |
| Manufacturer Series | FTR-F3 | FTR-F3 | FTR-F3 | FTR-F3 | FTR-F3 | FTR-F3 | FTR-F3 | FTR-F3 |
| Maximum DC coil current | 0.0400 A | 0.0400 A | 0.0400 A | 0.0400 A | 0.0400 A | 0.0400 A | 0.0400 A | 0.0400 A |
| Maximum DC coil voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum AC contact current | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Maximum DC contact current | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Maximum AC contact voltage | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V |
| Maximum DC contact voltage | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| DC coil operating voltage | 3.75 V | 3.75 V | 3.75 V | 3.75 V | 3.75 V | 3.75 V | 3.75 V | 3.75 V |
| DC coil release voltage | 0.5000 V | 0.5000 V | 0.5000 V | 0.5000 V | 0.5000 V | 0.5000 V | 0.5000 V | 0.5000 V |
| width | 7 mm | 7 mm | 7 mm | 7 mm | 7 mm | 7 mm | 7 mm | 7 mm |
| high | 15 mm | 15 mm | 15 mm | 15 mm | 15 mm | 15 mm | 15 mm | 15 mm |
| length or diameter | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm | 20.3 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| operating hours | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms | 10 ms |
| Terminal type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |