OP-AMP, 1600uV OFFSET-MAX, 2400MHz BAND WIDTH, PDSO6, SOT-23, 6 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | LSSOP, TSOP6,.11,37 |
| Contacts | 6 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 40 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 33 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 78 dB |
| frequency compensation | YES (AVCL>=12) |
| Maximum input offset voltage | 1600 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 |
| length | 2.95 mm |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -6.5 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | +-5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm |
| minimum slew rate | 450 V/us |
| Nominal slew rate | 450 V/us |
| Maximum slew rate | 20.5 mA |
| Supply voltage upper limit | 6.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 2400000 kHz |
| Minimum voltage gain | 3160 |
| broadband | YES |
| width | 1.625 mm |
| OPA687N | OPA687N/2K5 | |
|---|---|---|
| Description | OP-AMP, 1600uV OFFSET-MAX, 2400MHz BAND WIDTH, PDSO6, SOT-23, 6 PIN | OP-AMP, 1600uV OFFSET-MAX, 2400MHz BAND WIDTH, PDSO6, SOT-23, 6 PIN |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOT-23 | SOT-23 |
| package instruction | LSSOP, TSOP6,.11,37 | LSSOP, TSOP6,.11,37 |
| Contacts | 6 | 6 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 40 µA | 40 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 78 dB | 78 dB |
| Maximum input offset voltage | 1600 µV | 1600 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G6 | R-PDSO-G6 |
| length | 2.95 mm | 2.95 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -6.5 V | -6.5 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V | -5 V |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 6 | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP6,.11,37 | TSOP6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.45 mm | 1.45 mm |
| Nominal slew rate | 450 V/us | 450 V/us |
| Supply voltage upper limit | 6.5 V | 6.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 2400000 kHz | 2400000 kHz |
| width | 1.625 mm | 1.625 mm |