Cordless Telephone IC, CMOS, PDIP16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Seiko Epson Corporation |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| SM5132CP | SM5132CS | SM5132DP | SM5132DS | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Cordless Telephone IC, CMOS, PDIP16, | Cordless Telephone IC, CMOS, PDSO16, | Cordless Telephone IC, CMOS, PDIP16, | Cordless Telephone IC, CMOS, PDSO16, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | SOP16,.25 | DIP16,.3 | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V | 3.3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA |
| surface mount | NO | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |