
170V,1500W,Surface Mount TVS, Diodes, 10×1000us, 1500W, 170V, 189V, 209V, 1uA
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Galaxy Microelectronics |
| Parts packaging code | SMC |
| package instruction | R-PDSO-C2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PRSM-MIN, UL RECOGNIZED |
| Maximum breakdown voltage | 209 V |
| Minimum breakdown voltage | 189 V |
| Breakdown voltage nominal value | 199 V |
| Maximum clamping voltage | 275 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 1500 W |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| polarity | BIDIRECTIONAL |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 170 V |
| surface mount | YES |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal form | C BEND |
| Terminal location | DUAL |
| category | |
| Condition | 10×1000us |
| PPK (W) | 1500 |
| VRWM (V) max. | 170 |
| VBR (V) min. | 189 |
| VBR (V) max. | 209 |
| IR (uA) max. | 1 |
| VC (V) max. | 275 |
| Condition1_IPP (A) | 5.5 |
| C (pF) max. | - |
| AEC Qualified | - |
| Maximum operating temperature | 150 |
| Minimum operating temperature | -55 |
| MSL level | - |
| Is it lead-free? | Yes |
| Comply with Reach | Yes |
| RoHS compliant | Yes |
| ECCN code | EAR99 |
| Package Outlines | SMC |
