Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Control Sciences Inc |
| package instruction | DIP, DIP36,1.8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Converter type | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER |
| JESD-30 code | R-PDIP-T36 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 36 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP36,1.8 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5,+-12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |

| 468H202 | 468H200 | 468H201 | 468H203 | 468H204 | 468H205 | 468H206 | 468H207 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 | Synchro or Resolver to Digital Converter, Hybrid, PDIP36 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc | Control Sciences Inc |
| package instruction | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 | DIP, DIP36,1.8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Converter type | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER |
| JESD-30 code | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 | R-PDIP-T36 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 | 36 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 | DIP36,1.8 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5,+-12 V | 5,+-12 V | 5,+-12 V | 5,+-12 V | 5,+-12 V | 5,+-12 V | 5,+-12 V | 5,+-12 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |